Rozmawiajmy

Drukuj

Umiejętność rzeczowej dyskusji to umiejętność w zaniku. Obserwować to można wszędzie – od naszego parlamentu, przez rozmowy grup interesów, na rodzinnych stołach kończąc. I tu na tym blogu widzimy często pseudo dyskusje, gdzie oponent nie odnosi się do meritum, a do interpunkcji i jest dokładnie odporny na wszelkie fakty (o argumentach nie wspominając).

 

Dlatego tak cenne jest, że wiele osób chce merytorycznie dyskutować i chce się uczyć jak to robić – bo nie jest to sztuka łatwa i wymagająca lat treningu. Szczególnie cenne jest to kiedy uczą się tego ludzie młodzi, bo to szansa, że w przyszłości nastąpi jakieś porozumienie.

 

Dziś i jutro można obserwować wyniki tego treningu. W Warszawie odbywają się VIII Mistrzostwa Debat Parlamentarnych (debaty parlamentarne to format wzorowany na debatach parlamentu brytyjskiego) gdzie jedna strona proponuje rozwiązanie polityczne, druga zaś stara się znaleźć jego słabe strony. Wygrywa zaś strona bardziej merytoryczna – zatem bieżące podejście gdzie dyskutuje się o kolorze skarpetek proponującego, zamiast o samym projekcie gwarantuje porażkę.

 

Jako debatowy kombatant i organizator pierwszych trzech mistrzostw już dobrą dekadę temu serdecznie zapraszam do obserwacji zmagań. Wielki finał w Auditorium Maximum SGH, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Warto.

Czytaj również